Hat Sorgulama - Merak Edilenler

  1. https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/ adresinden sorguladığımda adıma açılmış tanımadığım hatlar olduğunu öğrendim ne yapmalıyım?

Adına açılmış tanımadığı hat(lar) olduğunu görüntüleyen aboneler bu hattı(ları) ilgili işletmecinin bayisine şahsen başvurmak suretiyle iptal ettirebilir. İptal işlemi ücretsizdir.

  1. https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/ adresinden üzerime kayıtlı aktif bir GSM hattı olmadığı için sorgulama yapamıyorum ne yapmalıyım?

Mobil Hat Sorgulama hizmeti 02.01.2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu hizmetin kullanımı esnasında, sisteme TCKN bilgisi ve GSM numarasının girilmesi suretiyle TCKN bilgisi ve GSM numarasının eşleşmesini ve kişisel verilerin korunması amacını taşımakta olup gönderilen şifrenin doğrulanması sonucunda sorgulama sonucu ekranda görüntülenebilmektedir.

Üzerine kayıtlı GSM hattı bulunmayan aboneler, 27.10.2009 tarih ve 2009/DK-10/552 sayılı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Kararı gereğince, tüketiciler mobil telefon işletmecilerinin müşteri hizmetleri kanalı aracılığıyla (çağrı merkezi), kendi adlarına kayıtlı GSM numaralarını öğrenebilmektedirler

Ayrıca adlarına kayıtlı mobil hat olup olmadığını https://www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden sorgulayabilmesine imkân tanıyan sistem üzerinde çalışmalara başlanılmıştır.

  1. https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/ adresinden sorgulama hizmeti kapsamında tarafıma gönderilen SMS ücrete tabi midir?

Ücretsizdir.

  1. https://hat-sorgulama.btk.gov.tr/ adresinden görüntülediğim, üzerime açılmış olan hatlara ilişkin BTK ne yapıyor?

Kurumumuz tarafından, konuya ilişkin abone mağduriyetlerinin yaşanmamasını teminen GSM işletmecileri hakkında soruşturma başlatılmış ve soruşturma sürecinin tamamlanması akabinde, konuya ilişkin olarak Turkcell AŞ, Vodafone AŞ ve Avea AŞ aleyhinde, 21.03.2012 tarih ve 2012/DK-16/125 sayılı Kurul Kararı ile Telekomünikasyon Kurumu Tarafından İşletmecilere Uygulanacak İdari Para Cezaları ile Diğer Müeyyide ve Tedbirler Hakkında Yönetmeliğin 11 inci maddesinin (a) fıkrası uyarınca cezai yaptırım uygulanmıştır. Kurul Kararı tarihinden sonra oluşması muhtemel benzer ihlaller bakımından Kurumumuz tarafından gerekli denetimler sürdürülecektir.